Psychoterapia to rozmowa, która leczy. Rozmawia pacjent/pacjenci z psychoterapeutą, czyli wykwalifikowanym specjalistą, na ogół psychologiem, psychiatrą, który przeszedł odpowiednie szkolenia psychoterapeutyczne.

Czy to działa?

Tak, badania naukowe dowodzą skuteczności psychoterapii. Zainteresowanych odsyłam do wpisu na blogu o psychoterapii dotyczącego skuteczności psychoterapii.

Jak to działa?

Każde działanie psychologiczne (psychoterapia to jedna z dziedzin psychologii) poprzedzone powinno być konsultacją – jedną bądź kilkoma, w zależności od potrzeb. W czasie konsultacji określamy potrzeby i oczekiwania pacjenta, a potem wspólnie zastanawiamy się, czy psychoterapia może być w dane sytuacji przydatna.

Formy psychoterapii

„Psychoterapia” to jedna, pojemna nazwa na wiele oddziaływań. Terapia może mieć postać psychoterapii indywidualnej, czyli spotkań jednego pacjenta z psychoterapeutą. Może też być psychoterapią grupową, czyli taką formą, w której w spotkaniu uczestniczy wielu nieznających się wcześniej pacjentów, korzystając nie tylko z zasobów psychoterapeuty, ale także z oddziaływań interpersonalnych między uczestnikami grupy. Jeszcze inną formą są spotkania w terapii par, w której w sesji biorą udział partnerzy oraz psychoterapeuta. Z kolei w czasie sesji terapii rodzin spotykają się wszystkie osoby tworzące rodzinę, przez co na ogół rozumie się osoby mieszkające pod jednym dachem – nie jest to jednak żelazna zasada.

Innym podziałem form psychoterapii jest podział zależny od czasu trwania. Mówimy więc o psychoterapii krótkoterminowej, gdy pacjent i terapeuta umawiają się na z góry określoną liczbę spotkań lub czas trwania terapii. Terapia krótkoterminowa na ogół trwa nie dłużej niż pół roku. W psychoterapii długoterminowej kres spotkań nie jest wyznaczony ściśle, ale należy przyjąć, że mówimy raczej o kilku latach, niż miesiącach.

Jak zacząć?

Zacząć należy od telefonicznego zapisu na konsultację pod numerem +48 604 656 692. Konsultacje indywidualne trwają 50 minut, a przeznaczone dla par i rodzin 90 minut.