Wpis przedstawia podstawowe różnice między specjalistami – psychiatrą i psychoterapeutą.
Kim jest psychiatra
Psychiatra to lekarz. Przeprowadza formalną diagnozę psychiatryczną, na podstawie której tworzy plan leczenia. Oferuje farmakoterapię. Pomaga dobrać leki – dostosować dawkę, zastąpić niedziałający lek inny, określić pożądane i niepożądane skutki przyjmowania danego leku. Ma też uprawnienia do wystawienia skierowania do szpitala psychiatrycznego, czyli zalecić hospitalizację. Ma prawo wystawiać zwolnienie z pracy (L4).
Kiedy warto zgłosić się do psychiatry
Dlatego do psychiatry warto zgłosić się przede wszystkim, gdy:
- doświadczamy objawów, o których sądzimy, że mogą być wynikiem choroby i chcemy sprawdzić ten domysł,
- szukamy środków farmakologicznych, np. ze względu na bardzo dużą dolegliwość objawów,
- mamy myśli samobójcze o niepokojącym nasileniu.
Kim jest psychoterapeuta
Na ten temat z pewnością można znaleźć wiele informacji na naszej stronie, ale powtórzę to, co zasadnicze: psychoterapeuta to specjalista od pomagania środkami psychologicznymi, którego pomoc polega w gruncie rzeczy na towarzyszeniu w lepszym poznawaniu siebie przez pacjenta. Psychoterapeuta oferuje rozmowę, rzadziej proste eksperymenty, czy ćwiczenia w postaci wykonania (także poza sesją) pewnych zachowań, obserwowania siebie, zapisywania myśli i emocji. Podstawową metodą jest jednak swobodny dialog. W psychoterapii przyjmuje się, że nasza motywacja obejmuje nie tylko to, co o sobie wiemy (a więc nie tylko świadomość), ale także obszar, który przejawia się w naszym działaniu i wpływa na wybory, ale jest ukryty (stanowi nieświadomość). Psychoterapia to proces poznawania nieświadomości.
Kiedy warto zgłosić się do psychoterapeuty
Wizyta u psychoterapeuty to okazja do otwartej rozmowy o tym, jak pacjent przeżywa siebie, ważne relacje, jak widzi świat i jak w związku z tym konstruuje swoje życie. Dlatego wizyta u psychoterapeuty („wizyta” w rozumieniu „psychoterapia”, a to bywa proces długoterminowy) pomoże dowiedzieć się:
- dlaczego pewne wydarzenia zaskakująco silnie na nas oddziałują,
- co naprawdę przeżywamy,
- jakie wzorce emocjonalne i poznawcze powtarzamy.